Wielkanocny chrzan i świąteczna ćwikła

Czy ktoś sobie wyobraża Wielkanoc przez palącego w oczy chrzanu? Oczywiście, dodawany jest nie tylko do wędlin, szynek, jajek, żurku, ale i do zup, a ponadto na jego bazie przyrządzane są różne sosy i sałatki. Z pewnością wyróżniamy wiele odmian chrzanu, począwszy od delikatnego o kremowej konsystencji po niesamowicie ostry, który uwielbiany jest przez amatorów pikantnej kuchni. Oprócz tego, może być on również spożywany na ciepło lub na zimno, a co warte podkreślenia wspaniale też komponuje się z ćwikłą i w tym wydaniu często określany czerwonym chrzanem.

Nie ulega wątpliwości to, iż w sklepach odnajdziemy wiele gotowych wyrobów chrzanowych, ale najsmaczniejsze są te, które wykonane są w domu samodzielnie, tym bardziej iż sposób ich przyrządzenia jest naprawdę banalny. Godne polecenia są receptury naszych babć, dzięki którym naprawdę powstaje wyborny chrzan domowej roboty. Dlatego poniżej podajemy sprawdzony przepis na ten przysmak, który warto przetestować.

Sos chrzanowy na zimno

Składniki:

1 średni korzeń chrzanu,  25 dag majonezu, 1/2 szklanki gęstej śmietany, sól, cukier, sok z cytryny.

Sposób przyrządzenia
Trzemy chrzan na tarce, przelewamy ciepłą wodą, łączymy z pozostałymi składnikami, doprawiamy i serwujemy razem z daniami mięsnymi, jajek, galaretkami.

Warto też podkreślić to, iż na stole wielkanocnym nie może również zabraknąć wcześniej wspomnianej ćwikły, powstałej z gotowanych czerwonych buraków. Przede wszystkim, wykorzystywana jest do sałatek, surówek oraz łączona jest z chrzanem. Idealnie pasuje do dań mięsnych, kiełbas, szynek czy boczku. Można ja również serwować razem z ziemniakami. Ponadto, pięknie wygląda na talerzu dzięki swej intensywnej barwie wspaniale kontrastującej z kolorem innych przysmaków. Trzeba powiedzieć o tym, iż podobnie jak chrzan warto wykonać ją samodzielnie, a pomocna w tym celu będzie nam poniższa receptura.

Ćwikła staropolska

Składniki:

1 kg buraków ćwikłowych,  korzeń chrzanu, kieliszek czerwonego wytrawnego wina,  pół szklanki octu winnego lub soku z cytryny,  sól,  cukier.

Sposób przyrządzenia

Na początku czyścimy buraki i pieczemy je w piekarniku. Następnie dopiero po ich upieczeniu, obieramy warzywa ze skórki. Kroimy na plastry i trzemy na tarce i układamy w słoiku warstwami, raz ćwikła, raz chrzan. Całość oczywiście doprawiamy cukrem i solą. Kolejno zalewamy octem lub sokiem wymieszanym z winem. Na końcu przykrywamy i po upływie 2-3 dni wielkanocna ćwikła jest gotowa do spożycia.

Z pewnością, świąteczne dodatki takie jak ćwikła i chrzan, które serwujemy razem ze smacznymi potrawami, możemy wykonać samodzielnie i tak naprawdę przy nakładzie niewielkim sum pieniężnych i czasu.