Dekoracja stołu wielkanocnego odgrywa bardzo ważną rolę, gdyż to przy nim wspólnie z bliskimi zasiadamy, by spożywać wielkanocne posiłki, a także przyjmujemy gości, dlatego nie może zabraknąć na nim pięknych ozdób. Z pewnością, kolorystyka dekoracji utrzymana jest w żywych wiosennych barwach, wśród których dominują żółć i zieleń, a także nie może zabraknąć beli i czerwieni charakterystycznych dla Wielkanocy.
Nie ulega wątpliwości to, iż stół udekorowany jest ślicznym obrusem, najczęściej zdobionym aplikacjami świątecznymi, głównie barankami, zajączkami, pisankami czy kurczątkami. Poza tym, nie może na nim zabraknąć kompozycji kwiatowych wykonanych z frezji lub żonkili. Mile widziane są również bazie oraz bukszpan, który możemy także przypiąć do brzegu obrusa. Poza tym, bardzo ważne miejscena stole wielkanocnym zajmują stroiki świąteczne, które mogą być stworzone różnymi techniki. Z pewnością godne uwagi są te, które są wykonane samodzielnie, gdyż posiadają unikatowy charakter.
W pierwszej kolejności warto tu wymienić choinkę wielkanocną, która prezentuje się dosyć okazale. Otóż, zdobiona jest ona kraszankami, zajączkami, barankami, kurkami najczęściej wykonanymi z masy solnej, chociaż nie mniej piękne są dekoracje z papieru czy makaronu. Ponadto, w ostatnim czasie dużym uznaniem cieszą się także ozdoby na szydełku, przypominające niejednokrotnie prawdziwe arcydzieło. Oczywiście, do dyspozycji mamy także stroiki w formie dużej pisanki, wykonanej np. ze styropianu i dekorowanej kwiatkami, kropkami, paseczkami czy króliczkami. Nie możemy tu pominąć tradycyjnego koszyczka wielkanocnego, który jest jednym z najważniejszych symboli Świąt Wielkanocnych. Trzeba powiedzieć o tym, iż obowiązkowo muszą się w nim znaleźć kraszanki, kiełbasa, boczek, chrzan, ćwikła, chleb i czy inne przysmaki święcone w kościele w trakcie Wielkiej Soboty.
Ważne miejsce wśród ozdób stołu świątecznego zajmuje również baranek wielkanocny, zwiastujący nam zmartwychwstanie Jezusa. Przede wszystkim, najczęściej jest on stworzony z ciasta, cukru czy czekolady. Prócz tego, nikt chyba sobie nie wyobraża stołu wielkanocnego bez paschalików. Z pewnością, świece świąteczne mogą też przypominać pisanki czy zajączki, które doskonale wpisują się w tematykę tychże świąt. Ponadto, dodatkowo na stołach mogą pojawić się serwetki z motywami świątecznymi, a także odświętne sztućce czy zastawa wielkanocna.
Najważniejsze jednak jest to, by wszystkie ozdoby do siebie pasowały, by nie sprawiały wrażenia niepotrzebnego bałaganu. Dlatego nie może być ich zbyt dużo, a także powinny się nam bezwzględnie podobać. Poza tym, ich przygotowanie musimy się zabrać znacznie wcześniej, gdyż gotowe dekoracje kupione w sklepie to nie to samo co ozdoby własnoręcznie wykonane, zwłaszcza kiedy w ich zrobienie zaangażowana jest cała rodzina.